esg principi v unicredit bank

Trajnost

Želimo postati banka za prihodnost Evrope,
zato okoljske, družbene in upravljavske (ESG) vidike postavljamo
v središče naše organizacijske kulture in delovanja.

STRATEGIJA SKUPINE

STRATEGIJA SKUPINE UNICREDIT NA PODROČJU ESG TEMELJI NA TREH VODILNIH NAČELIH

1.


Delujemo skladno z najvišjimi standardi, odgovorno do naših strank in družbe.

2.


Naše stranke podpiramo pri prehodu na trajnostno poslovanje.

1.


Delujemo skladno z najvišjimi standardi, odgovorno do naših strank in družbe.

2.


Naše stranke podpiramo pri prehodu na trajnostno poslovanje.

3.


Pri sprejemanju odločitev upoštevamo najboljši interes naših deležnikov.  

1.


Delujemo skladno z najvišjimi standardi, odgovorno do naših strank in družbe.

2.


Naše stranke podpiramo pri prehodu na trajnostno poslovanje.

3.


Pri sprejemanju odločitev upoštevamo najboljši interes naših deležnikov.  

4.


POGOSTA VPRAŠANJA IN ODGOVORI

Ali UniCredit Bank upošteva ESG kazalnike podjetja pri ocenjevanju njegove kreditne sposobnosti?

ESG dejavniki so osrednji element strategije financiranja v skupini UniCredit, ki je članica združenja Net-Zero Banking Alliance, kar nas zavezuje k postopnemu razogljičenju – tako našega poslovanja kot tudi portfeljev naših strank.

Prizadevamo si podpirati podjetja, ki so pripravljena preoblikovati svoje poslovne modele v bolj trajnostne. K upoštevanju ESG dejavnikov pri dodeljevanju sredstev nas zavezuje tudi regulativa Evropske unije, s čimer ESG, ki zajema okoljska, družbena in upravljavska tveganja, postaja vse pomembnejši del našega procesa ocenjevanja in odločanja.

Na kakšen način podjetje banki predstavi svoje ESG aktivnosti in dosežke ter kako ti vplivajo na končne pogoje financiranja?

Podatke o svoji trajnostni naravnanosti podjetje banki predstavi z izpolnitvijo univerzalnega ESG vprašalnika, ki je nastal v sodelovanju več bank pod okriljem Združenja Banke Slovenije. Na podlagi oddanih informacij UniCredit Bank pripravi ESG bonitetno oceno z uporabo IT modela skupine UniCredit in ovrednoti, ali je podjetje trajnostno naravnano in kako ESG tveganja lahko vplivajo na dolgoročno stabilnost podjetja, torej kako se sooča z izzivi, povezanimi z okoljskimi in družbenimi spremembami. Velik poudarek je na družbenem vplivu podjetja, tako na njegovo notranje okolje kot tudi na zunanje socialno okolje.

 

Če je ocenjeno ESG tveganje nizko, banka lahko izboljša kreditno oceno stranke in ji ponudi ugodnejše pogoje financiranja, na primer z nižjo obrestno mero. Nasprotno pa visoko ocenjena ESG tveganja vodijo v višje obrestne mere in manj ugodne pogoje financiranja. S tem želimo spodbujati trajnostne prakse in zmanjšati negativne vplive na okolje.

Ali ponujate posebne pogoje ali spodbude za podjetja, ki izkazujejo posebej visoko ESG oceno?

Podjetjem z visoko ESG oceno, ki želijo vlagati v trajnostne projekte, omogočamo ugodnejše pogoje financiranja. Poseben poudarek namenjamo financiranju projektov, povezanih z obnovljivimi viri energije, zmanjševanjem emisij ter razvojem krožnega gospodarstva, saj so ti ključni za prehod v bolj trajnostno prihodnost, nenazadnje pa tudi za dolgoročno stabilnost podjetij in zmanjšanje negativnih vplivov na okolje in družbo.

Pri tem se povezujemo tudi s priznanimi partnerji. V sodelovanju s Slovenskim podjetniškim skladom (SPS) in Evropsko unijo na primer ponujamo posebne finančne spodbude, kot so nižje obrestne mere in boljši kreditni pogoji. Podrobnosti o teh programih so dostopne na spletnih straneh SPS in EU.

Kakšne so napovedi in trendi glede vključevanja ESG dejavnikov v bančne storitve v prihodnosti?

V prihodnosti bodo ESG dejavniki postali še pomembnejši del bančnega poslovanja.

Prvi pomemben trend, ki bo k temu prispeval, so dodatne regulatorne zahteve. Evropska unija in druge globalne institucije že uvajajo strožjo zakonodajo, kot je Taksonomija EU in Direktiva o korporativnem poročanju o trajnostnosti (CSRD), ki bosta finančne institucije zavezali k še bolj podrobnemu poročanju o vplivu na okolje in družbo. Drugi pomemben trend je integracija ESG dejavnikov v samo bonitetno ocenjevanje, pri čemer ESG ocena podjetja že danes pomembno vpliva na ceno in dostop do virov financiranja.

Pričakujemo tudi povečano povpraševanje po zelenih finančnih produktih, na primer zelenih posojilih in obveznicah, ter nadaljnji razvoj ESG investicijskih produktov. Poleg tega bo tehnološki napredek igral ključno vlogo pri ocenjevanju ESG tveganj, saj bo uporaba napredne analitike in blockchain tehnologije omogočila večjo transparentnost in sledljivost ESG podatkov. ESG dejavniki postajajo vse pomembnejši sestavni del obvladovanja tveganj, zlasti podnebnih, kar bo pomembno vplivalo na dolgoročno stabilnost podjetij in bančnega sektorja kot celote.

»Trajnost je del naše DNK in je v celoti vključena v našo strategijo. Z zavezami na področjih varovanja okolja, družbenega vpliva in upravljanja, omogočamo uspešen razvoj zaposlenih, podporo družbenemu okolju ter nadgrajujemo skrb za naravno okolje.«

 

Lorenzo Ramajola, CEO UniCredit Banka Slovenija d.d.

Ustvarjamo trajnostno prihodnost

Za sedanje in prihodnje generacije

 

 

 

UniCredit Banka Slovenija d.d. je prejemnica certifikata Green Star, ki kaže, kje na poti zelene preobrazbe se nahajamo ter kako uspešni smo pri uvajanju trajnostnih vidikov in podnebnega ukrepanja v naše poslovanje. Naziv »Odločni izzivalec«, ki smo ga prejeli ob tokratnem ocenjevanju, je dokaz, da prispevamo k podnebni nevtralnosti, imamo jasno zastavljene prioritete in že nekaj izkušenj z uvajanjem trajnostnih rešitev, zelene transformacije pa se želimo lotiti še bolj ambiciozno.

UniCredit Logo